Masáže dětí dětem ve školách

(18.05.2018, 11:00, Hradní sál)

Dotek je základní lidskou potřebou, bez něj nedokážeme přežít a zdravě se vyvíjet po stránce fyzické i po stránce duševní.

Mezinárodní projekt MISP (massage in schools programme) vytvořily ve Velké Británii v r.2000 Mia Elmsater a Sylvie Hétu. Tento program je jednoduchým, přístupným a efektivním nástrojem ke zlepšení kvality života dětí ve školách. Program je rozdělen do dvou hlavních aspektů. Prvním z nich je sestava masážních tahů, které se děti učí na sobě podle obrázků a učitel s nimi tuto sestavu denně opakuje. Druhým aspektem je zapojení doteku a pohybu v průběhu učení, jelikož děti dokáží vstřebávat informace a učit se daleko efektivněji, je-li zapojeno jejich tělo i celá osobnost. Oficiální studie potvrzují že masáž pomáhá posilovat imunitní systém, snižuje hladinu stresu a zvyšuje produkci hormonů potřebných pro uvolnění. Děti tak nejsou vystaveny ve škole tak vysoké hladině stresu a pozitivně posilují své vztahy k sobě i k ostatním. Učitelé pak zažívají ve škole klidnější prostředí, méně hluku, více harmonie, větší výkonnost a lepší komunikaci. Děti i učitelé tak mohou zažívat méně násilí a agresivity ve třídách a větší pocit sounáležitosti a jednoty v celé škole. Masáže ve školách, pečující dotyk a respekt mezi dětmi, mohou sloužit jako jeden z prostředků pro vytvoření lepší, pečující a mírumilovnější společnosti.

Markéta Zika Koppová

Jsem masážní terapeutka, instruktorka masáží dětí dětem a lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů. Po studiu na Vyšší odborné zdravotnické škole jsem se vzdělávala v oblasti pedagogiky, psychologie, masáží a různých dotykových terapií. Na základě kalifornského výcviku Sexological bodywork poskytuji ve své praxi, jako profesionální sexuologický bodyworker, poradenství pro páry i jednotlivce. Moderním přístupem a efektivními technikami řeším otázky, týkající se intimního života. Navštěvuji základní školy na prvním stupni s programem MISP (massage in schools programme) a na druhém stupni jako lektorka projektu „Zdravé dospívání". Projekt Zdravé dospívání obsahuje témata menstruace, sexualita, antikoncepce a těhotenství a porod. Tvořím různé akce pro děti, ženy, muže i páry, které přispívají k vědomému, zdravému a spokojenému způsobu života.

www.inspirituala.cz